Teşekkür !

Bu ödülün beni ne kadar sevindirdiğini ifade etmemin kolay bir yolu yok sanırım. 

Ancak herşeyden önce bu ödülü paylaştığım değerli müzisyen Dina Ugorskaja’yı burada anmam gerekiyor. Kendisini geçen Eylül ayında kaybettik. Büyülü çalışı ve özellikle son albümü tüm müzikseverler ve müzisyenler için sonsuza dek bir ilham kaynağı olarak kalacak.

Bir kayıt her zaman birçok insanın ortak emeğinin ürünü olarak ortaya çıkar. Bu bağlamda ufuklarını, hayal güçlerini ve tecrübelerini bu albümün harcına katan ve bu kayıdı mümkün kılan insanlara teşekkür etmek istiyorum. Tonmayster Ingo Petry ve piyano teknisyeni Hidemi Okubo bu albümde sadece her besteci için özel bir ses dünyası yaratmakla kalmadı, aynı zamanda kayıt sürecindeki fikir alışverişimiz sonucunda bestecilerin metni için yeni bir anlayış/yaklaşım geliştirmemizi sağladılar. Bu yüzden tüm kayıt süreci, farklı müzikal görüşlerimizin karşılaşmasıyla müziği kağıdın üzerinde yazılmış notaların ötesinde  anlayabilmemizin ve sürekli yeni keşiflerin zamanı oldu.

Ancak, Hamamatsu Kültürel Vakfı ve Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması jüri Başkanı Noriko Ogawa olmasaydı bu kayıt hiçbir zaman gerçekleşmeyecekti. Onların sanatsal ufku ve kusursuz planlaması bu kaydı mümkün kıldı. Bunun yanında Shigeru Kawai, kayıt için nefes kesici güzellikteki bir piyanoyu tahsis etti. Bütün bunlarla birlikte BIS Records ve onların muhteşem takımıyla çalışmak bir rüya gibiydi. Hepinize teşekkürler Emilia, Robert, Rob ve diğer herkes !

Teşekkürlerimi ve minnetimi hocalarım Grigory Gruzman ve Diane Andersen’e;  parçası olduğum Tüpraş’ın sponsorluğundaki DSGM projesi çerçevesinde mentorlarım Güher ve Süher Pekinel’e sunmak istiyorum. Ayrıca bu albümde “Kara Toprak” eserinin kaydedilmesine izin veren Sayın Fazıl Say’a ve “Sacrifice” adlı eserini kaydettiğim Sayın Fuyuhiko Sasaki’ye çok teşekkür ederim.

Önümüzdeki dönemde de BIS ile beraber çalışacak olmak büyük bir ayrıcalık. Yeni Süper Audio CD Schubert’in Schawanengesang serisinin Liszt tarafından yapılan düzenlemelerini ve 4 Valse Oubliée içeriyor. Liszt düzenlemesiyle Schubert’in Schawanengesang serisini kaydetmek benim çocukluk hayalimdi. Kayıdı tamamladık. Ingo Petry ile bu başyapıt üzerinde çalışmak bir kez daha yoğun bir duygusal deneyim oldu. Shigeru Kawai bir kez daha mükemmel bir piyano tahsis etti. Tekrar çok teşekkürler.

CAN ÇAKMUR